Žurnālā “Ir Nauda” februārī/martā

PaulsAr šo numuru ievadām 2018. — Latvijas simto — gadu. Arī Ir Nauda lasītājiem šāgada izdevumos būs iespēja atskatīties uz aizgājušajā laikā uzkrāto pieredzi — šajā numurā sākam Latvijas starpkaru gadu ievērojamāko uzņēmēju portretu sēriju.Taču laiks nestāv uz vietas, jo sevišķi biznesā. Pēdējos mēnešos pasauli pāršalkušas ar #MeToo jeb latviski #EsArī saistītās atklāsmes. Tiešā veidā šīs mirkļbirkas izmantošana norāda uz gatavību sākt atklāti runāt par seksuālo uzmākšanos, kura pagātnē pārāk bieži tikusi vai nu noklusēta, vai ignorēta. Par šīs kustības ietekmi uz sievieti darba tirgū lasiet Andas Burves-Rozītes rakstu.

Tomēr, raugoties plašāk, #MeToo pievērš uzmanību varas un ietekmes nevienlīdzībai daudzās sabiedrības jomās. Amerikā jau vairākus gadus zem lupas bijusi IT industrija un Silīcija ielejas puiciskā kultūra, kura bieži vien izpaužas arī kā emocionālā vardarbība un mobings interneta vidē. Lai gan tas, iespējams, nav vienīgais cēlonis, šāda gaisotne noteikti ir daļa no iemesla, kāpēc atbilstoši pētījuma Women in Tech datiem sieviešu īpatsvars ar skaitļošanu saistītajās profesijās samazinājies no 36% 1991. gadā līdz 25% mūsdienās. Vadošos amatos sieviešu ir tikai 20%, un viņu atalgojums atpaliek no vīriešiem par apmēram 20%. Kāda ir aina Latvijā? Bieži piesauktais IT darbinieku trūkums, šķiet, padarītu šādus aizspriedumus ne tikai neētiskus, bet arī kaitīgus biznesam, bet kā ir patiesībā? Gunita Nagle parunājusi ar četrām sievietēm atbildīgos amatos IT uzņēmumos. Viņu pieredzes ir atšķirīgas, tomēr kā moto viņu teiktajam varētu ņemt Microsoft Latvia vadītājas Renātes Strazdiņas atziņu: «Katrā komandā jābūt pēc iespējas dažādām personībām — jo vairāk redzespunktu un viedokļu, jo rezultāts ir labāks. Tāpēc mums IT vajag vairāk sieviešu.» Jācer, ka nākotnē daudz vairāk sieviešu teiks — es arī strādāju IT nozarē.

Bet kas tad būtu jaunais gads, ja tas nenestu kaut ko jaunu? Tie, kas žurnālu ilgāku laiku lasījuši, pamanīs, ka ar šo numuru sākam vairākas jaunas rubrikas: eksperta sleju, kas veltīta personāla attīstības jautājumiem, «Baltijas kaimiņi», kurā iepazīstināsim ar aizraujošiem lietuviešu un igauņu uzņēmumiem, un «Ciemos pie biznesa līdera», kas katram dos iespēju ieskatīties kāda augstākā līmeņa menedžera kabinetā.

Lai mums visiem iedvesmojošs un panākumiem bagāts Latvijas simtais gads!

Pauls Raudseps,
viesredaktors

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>