Žurnālā Ir Nauda augustā/septembrī

PaulsKas var būt labāks par šo? Kurš gan nezina pavāra Mārtiņa Rītiņa spārnoto frāzi, ar kuru viņš savos pavārmākslas paraugdemonstrējumos TV raidījumā jūsmoja par kārtējo kulināro brīnumu, ar kuru spridzināja vienveidīgās nabadzības dzelzs priekškaru, aiz kura piecus gadu desmitus bija smakusi Latvijas virtuve. Tagad to pašu — kas var būt labāks par šo? — varam prasīt par Rītiņa karjeru, kurā šovasar noslēdzies ļoti nozīmīgs posms. Atstājot šefpavāra amatu restorānā Vincents, viņš ar gandarījumu var atskatīties uz pēdējiem 23 gadiem, kuru laikā Latvijas restorānu un ēdienu kultūra ir piedzīvojusi neticamu izaugsmi. Šajā fantastiskajā stāstā Rītiņš ir spēlējis vienu no galvenajām lomām.

Žurnāla galvenais raksts — Ievas Puķes veidotā Rītiņa portretintervija — būs iedvesmojoša lasāmviela ikvienam jaunam celmlauzim, kurš cenšas atklāt jaunas, līdz šim neapgūtas uzņēmējdarbības pasaules.

Tādi ir arī latvieši Āfrikas iekarotāji, kuru piedzīvojumus apraksta Ieva Alberte. Āfrika ir sarežģīts tirgus, bet turp tagad tiecas visa pasaule, jo tas ir ne tikai strauji augošs, bet arī ļoti liels. Kā saka Normunds Bergs, SAF Tehnika īpašnieks, «mums no bērna kājas sačakarē priekšstatu ar karti, kur Eiropa ir divas reizes lielāka par Āfriku. Jāskatās ir globuss, kur izmērs ticamāks.»

Taču ir vajadzīgi arī cilvēki, kuri gatavi celmlaužiem sekot pa izcirsto stigu, to paplašināt un pārvērst par ērti lietojamu ceļu. Kā raksta Sergejs Pavlovs, pavisam drīz Latvijā parādīsies iespēja veikt zibmaksājumus — pārskaitīt naudu no viena konta uz otru mazāk nekā sekundes laikā. Ar attiecīgo lietotni būs jāzina tikai naudas saņēmēja telefona numurs, lai ieskaitītu kādu summu. Zviedrijā šāda lietotne — Swish — jau eksistē, un tur skaidrā nauda sāk kļūt par retumu.

Vai arī mēs pēc dažiem gadiem tirgū par jaunajiem kartupeļiem maksāsim, ievadot Latvijas zibmaksājumu lietotnē zemnieka telefona numuru? Vai arī turēsimies pie jau iesīkstējušiem pieradumiem, tāpat kā amerikāņi pie papīra čekiem?

Domāju, ka mums vēl nebūs pazudusi griba un spējas mainīties līdzi laikam, paskatīties uz jauno un iesaukties — kas var būt labāks par šo?

Pauls Raudseps,
viesredaktors

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>