Žurnālā “Ir Nauda” jūnijā/jūlijā

PaulsNākotne ir tuvāk, nekā mums šķiet. Ikdienas amoka skrējienā, kad cita pēc citas virsū gāžas tieši šobrīd risināmas problēmas, ir grūti apstāties un paskatīties pat dažas nedēļas vai mēnešus uz priekšu, kur nu vēl domāt par notikumiem, kas atrodas tālu pie apvāršņa.

Tikmēr izmaiņas tehnoloģijās satricina tirgus un aizvieto cilvēkus ar datoriem. Agrāk pakalpojumus sniedza kāds konkrēts uzņēmums, kuram bija īpašnieks, inventārs, darbinieki. Šo modeli sāk drupināt «sadarbīgā ekonomika», kurā gandrīz ikviens, izmantojot savu personīgo īpašumu vai prasmes, var būt pakalpojuma sniedzējs, un viņu ar klientu saved kopā kāda platforma internetā.

Daudz jau rakstīts par šādām lietotnēm, kuras radītas ārzemēs, bet tiek aktīvi izmantotas arī pie mums — Airbnb, Taxify —, taču Osvalds Zebris izpētījis, ka arī tepat Latvijā ir radītas sadarbīgās ekonomikas iedīgļi — amatnieku portāls Piedarbs un dažādu lietu nomas punkts Morethansharing. Tikmēr robotizācijas revolūcija sāk ienākt arī jomās, kuras agrāk likās pasargātas no automatizācijas. SEB banka pēta, kā ar mākslīgā intelekta palīdzību klientu apkalpošanā cilvēkus aizvietot ar datoriem, kas spēj sarakstīties ar klientiem un atbildēt uz viņu jautājumiem.

Taču, kamēr biznesa vide mainās, ir svarīgi padomāt arī par savu personīgo nākotni. Dažam tas brīdis ir tuvāk, dažam tālāk, bet mēs visi kaut kad iesim pensijā. Arī šajā tirgū šopavasar Latvijā parādījies «spridzeklis» — otrā līmeņa pensiju pārvaldītājs Indexo, kas sola apsaimniekot uzkrātos līdzekļus krietni lētāk par esošajiem banku pārvaldītājiem. Arī bankas nestāv uz vietas, sāk pārskatīt savu piedāvājumu — tagad tikai no mums pašiem atkarīgs, cik veiksmīgi pratīsim izmantot konkurences piedāvātās priekšrocības. Par šīm iespējām lasiet Sergeja Pavlova rakstā.

Tiem, kas jūnija numurā meklē arī kādu vasarīgi laiskāku tēmu, piedāvājam garo interviju ar visiem pazīstamās tūrfirmas Impro ceļojumi vadītāju Vilni Klinoviču, kurš atgādina, cik smagi jāstrādā arī biznesā, kura piedāvātā prece ir atpūta.

Pauls Raudseps,
viesredaktors

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>