Žurnālā “Ir Nauda” oktobrī/novembrī

PaulsGrāvēji. Savulaik tā dēvēja vispopulārākās dziesmas. Tagad tā varētu latviskot Silīcija ielejā radušos jēdzienu disruptor, kas ir katra kārtīga start-up sapnis — kļūt par uzņēmumu, kas sagāž vecos tirgus un rada pilnīgi jaunus, kā to jau izdarījis Google, Facebook un Uber.

Šajā Ir Nauda numurā redzamas abas grāvēja sejas. Novembrī Latvijas lielākā mūzikas ierakstu kompānija Mikrofona ieraksti ar dižkoncertu svinēs savu 20. jubileju, un grāvēju  viņiem netrūkst.

Elitas Mīlgrāves un Guntara Rača vadīta hitu fabrika pārstāv Latvijas populārākos mūziķus —Raimondu Paulu, Lauri Reiniku, Prāta vētru un daudzus citus. Viņu ieskaņotā mūzika bijusi topā ne tikai Latvijā, bet arī Amerikā, Vācijā, Beļģijā, Zviedrijā. Polijā pārdoti 40 000 Prāta vētras albumu. Un pats pārsteidzošākais — viņi spēj ar to pelnīt naudu. Protams, Račam taisnība, ka «īsts hits dzīvo mūžīgi», bet to pašu nekādā gadījumā nevar teikt par daudzām mūzikas ierakstu kompānijām, kuras bija pirmās, ko sagrāva internets. Tālajā 1999. gadā 19 gadus vecs programmētājs izveidoja mūzikas failu apmaiņas platformu Napster. Šis modelis ātri vien pārvērta kompaktdiskus par nišas produktu un lika to izdevējiem radikāli mainīt savu biznesa modeli. Taču Mīlgrāve un Račs par savu likteni negaužas, un par viņu spēju ar saviem grāvējiem pārspēt «disruptorus» lasiet Ievas Albertes intervijā.

Bet iepazīstieties arī ar medaļas otro pusi — ar Latvijas programmētājiem, kuri vissekmīgāk iekļāvušies vidē, kas tradicionālo biznesa loģiku apgāž ar kājām gaisā. Viņi raksta «atvērto kodu» —programmas, kuras ikviens var par velti izmantot un pielāgot savām vajadzībām. Gandrīz visi atbilst Silīcija ielejas «grāvēja» stereotipam — dumpinieki, kas apguvuši programmēšanu paši, nav uzskatījuši par vajadzīgu to studēt augstskolā, bet uzreiz metušies darbā, un tagad no Latvijas attālināti strādā ar lielām kompānijām visā pasaulē. Taču arī viņiem patīk vecā stila grāvēji — programmētājs Mikus sapņo par iespēju piesaistīt grupas Muse uzmanību. Hiti ir mūžīgi, bizness vienmēr mainās. Novēlu katram sevī atrast grāvēju, kas pieskandinās pasauli un radīs jaunas, nebijušas iespējas.

Pauls Raudseps,
viesredaktors

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>