Žurnālā “Ir Nauda” augustā/septembrī

PaulsUzņēmējiem patīk stabilitāte un prognozējamība, lai varētu plānot budžetus, investēt ar pārliecību par atdevi un nodoties savam darbam, nevis nemitīgi pārvarēt krīzes.

Diemžēl par cilvēku plāniem dievi smejas, un dažkārt šķiet, ka vienīgais, ko varam droši paredzēt, ir tas, ka nākotne ir neizdibināma. Neviens to nezina labāk par zemnieku, kura darba rezultāti ik gadu tiek atstāti svārstīgās Dabasmātes ziņā, un dažkārt varētu likties, ka drošāk būtu sēklas vest uz kazino, nekā pakļaut tās meteoroloģiskai ruletei. Tomēr arī šajos apstākļos ir cilvēki, kuri spēj zelt un plaukt, un starp pazīstamākajiem Latvijā ir Valters Bruss. Viņš atzīst, ka strādāt lauksaimniecībā ir kā peldēt pa vētrainu jūru, tomēr kļuvis ne tikai par veiksmīgu lielsaimnieku, bet tagad nolēmis iesaistīties vēl vienā grūti prognozējamā jomā — tūrismā. Ārējos apstākļus nevar paredzēt, bet, kā Bruss atklāj intervijā Anitai Braunai, viņš turas pie vienīgās stabilitātes, uz kuru ne tikai biznesā, bet arī dzīvē varam paļauties, — ticības, ka izvēlētais ceļš ir pareizs.

Taču ir arī uzņēmēji, kuri nevis meklē miera ostas, bet cenšas ūdeņus sajaukt, lai viņiem tur labāk ķertos zivis. Interneta laikmetā slaveni ir kļuvuši tā sauktie disruptors, kas sagrauj vecos biznesa modeļus un sagriež tirgu ar kājām gaisā. Jaunākais no šiem jaucējiem ir kopbraukšanas sistēma Uber, kas radikāli izmainījusi taksometru biznesu daudzās pasaules valstīs. Tagad viņi met acis arī uz Latviju. Par iecerēm stāsta Uber vadītājs Baltijas valstīs Enns Metsars.

Varbūt arī no Latvijas kādreiz pasauli iekarot var doties Uber līdzīgs grāvējs? Tādi milži nerodas tukšā vietā, ir jābūt labvēlīgai videi, kas ļauj idejām izaugt un pieņemties spēkā. Arī mūsu valsts cenšas šo procesu veicināt, un viens no galvenajiem instrumentiem ir inkubatori, kas uzņēmumiem sniedz dažādu veidu palīdzību biznesa pirmsākumos. Kā līdz šim veicies ar šo atbalsta formu, un kādas būtiskas pārmaiņas gaidāmas nākotnē? Osvalds Zebris apkopojis derīgu informāciju tiem uzņēmīgajiem cilvēkiem, kas sper pirmos soļus uz pasaules tirgu iekarošanu.

Protams, šā gada nestabilitātes kroņa numurs ir britu balsojums par izstāšanos no Eiropas Savienības. Arī to mēs apskatām šajā žurnālā un cenšamies iezīmēt Lielbritānijas un ES attiecību nākotnes scenārijus, jo, par spīti apziņai, ka nākotne ir neizzināma, mēs nevaram beigt domāt, zīlēt un cerēt.

Pauls Raudseps,
viesredaktors

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>